Bir Sorunuz Mu Var?
0850 640 07 17
info@inergo.com.tr

Ses İzolasyonu Neden Yapılır?

İnergo Akustik > Blog > Genel > Ses İzolasyonu Neden Yapılır?
Tem 2, 2019 Posted by: admin Genel

Ses izolasyonu temel olarak tanımlamak gerekirse gürültünün insan üzerinde oluşturabileceği  zararlı etkileri en aza indirebilmek için alınacak önlemlerden en önemlisi olarak bilinmektedir.

Gürültü düzensiz yapılı farklı frekans kodları ve bileşenlerine sahip olan ve genellikle zamana göre ve ortama göre değişken olan istenmeyen ses topluluğu olarak bilinmektedir.

Rahatsız edip olumsuzu sesler olarak tanımladığımız gürültü günümüzde kentleşmenin doğal bir problemi olarak kabul edilmektedir.

Ortamda rahatsız edici sesleri ve gürültüleri kısaca ortamdaki sesin akustiği için kullanılmaktadır. Makine dairelerinde ses yalıtımı amaçlı olarak kullanılmaktadır. Makine dairelerinde ses yalıtımı amaç lı kullanılmaktadır.

Jenaratör odalarında ses yutum özelliği olarak bilinen ve bir çok alanda düşük maliyetli olarak en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Zeminlerde oluşan titreşim ve darbe emici özelliği olarak bilinen malzemeler kullanılarak ses izolasyonu sağlanmaktadır. Kauçuk malzemeler olarak adlandırılan malzemeler kullanılarak bu işlem gerçekleştirilmektedir.

arke ve şap altında  kauçuk levhalar zemin üzerinde akustik  halı olarak kullanım sağlanmaktadır. Aşırı gürültülü ortamlarda ses dalgalarının şiddeti fazla olduğu için bu ortamlar sağlık açısından uygun olmamakta ve ciddi problemler yaratmaktadır.

Bu sebeple ağlık açısından fazla gürültüsü olan bölgelerde ses yalıtım ve ses izolasyonu uygulamaları kullanılmalıdır.

Ses İzolasyonu Avantajları

Avantajı olarak da kendinize özel olarak taşınabilir ses geçirmeyen kabinler yaratabilir veya çalışmanızı bu alanda yapabiliyorsunuz. yanmaz özellikte olan ses emici ses izolasyonu sağlayan süngerler ile sesin çıktığı bölgede veya tamamında kaplanma işlemi uygulanarak ses izolasyonu sağlanmaktadır.

Bu yöntem Jenaratör den gelen sesleri malzemenin yoğunluğu ve kalınlığı ölçülerine göre belli bir oranda engellemektedir. Mekanınız uygulama yapılmadan önce canlı olarak keşif veya fotoğraflar üzerinden incelenerek çözüme ulaştırılmaktadır. Ses İzolasyonu Araç teknolojilerin de de olduğu gibi yakıt ekonomisi sağlamak amacı ile kullanılan malzemeler yolculuk esnasında rahatsız edici sesler çıkarabilmektedir.

Aracın motorundan çıkan sesler sizi ve araçta bebek var ise rahatsız edici ve uyandırıcı ses olarak çıkabilmektedir.

Veya dinlediğiniz müzik bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Araç ses izolasyonunda kullanılabilecek malzemeler ses yalıtım süngerleri içermektedir. Ve bu malzemeler kauçuklu mantar levha ile elde edilmektedir.

Fiyatları oldukça hesaplıdır. Ses yalıtımı diğer bir kullanım alanı ile asansör dairesi mekanik bir ortamda bulunup mekanik ortamlarda ses yalıtımı yapılaması gerekmektedir. Hemen hemen hepimizin evlerinde kalorifer dairesi bulunmaktadır. Ne kadar rahatsız edici olduğunu hepimiz biliriz. Bunu önlemek için ses izolasyon uygulaması yapmak evinizde daha konforlu bir ortamda bulunmanızı sağlamaktadır.