Bir Sorunuz Mu Var?
0850 640 07 17
info@inergo.com.tr

Ses İzolasyonu Nedir?

İnergo Akustik > Blog > Ses İzolasyonu > Ses İzolasyonu Nedir?
Tem 2, 2019 Posted by: admin Ses İzolasyonu

Ses izolasyonu ne demek öncelikle tanım olarak sizlere anlatalım herhangi bir gürültü kirliliği ve olumsuz ses etkilerini mekanlarda ve bulunduğu ortamlarda en aza indirebilmek ve kullanışlı bir ortam sağlayabilmek amacı ile uygulanan işlemdir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte inşaat alanlarında kullanılan yapı malzemeleri oldukça ilerlemektedir. Ve malzemeler hafiflemiştir.

Bu da bir çok bölgede olumsuz ses kirliliğinin önlenmesi amacına uymaktadır. Ses izolasyonu bu gürültüleri olumsuzluktan çıkarıp sağlıklı bir ses yansımasına çevirmektedir. Özel malzemelerle yapımı sağlanmaktadır. Gürültü insanları sadece çalışma ortamlarında değil çevresel faktörlerde bile etkilemektedir. İnsanlar üzerindeki etkileri oldukça fazla ağır basmaktadır.

Ses İzolasyonu Neden Yapılır?

Hem fizyolojik açıdan hem de psikolojik açıdan rahatsızlık vermektedir. Bu  olumsuzluğu önlemek açısından çeşitli ses yalıtımı teknikleri bulunmaktadır. Bunlar başlıca bilindik akustik düzenlemeler ve ses izolasyonları uygulamaları olarak bilinmektedir. Ses izolasyonu sayesinde hava doğuşumu ses iletimi işlemi ve darbe kaynaklı ses iletimi yapılarda önlenmektedir. Ve sizin için daha konforlu ve huzurlu bir yaşamın öncüsü olmaktadır.

Ses dalgaları yol akmakta oldukları ortamlarda ise engellerle karşılaştığı durumda bu engellere çarparak titreşimleri yansıtmaktadır. Ses izolasyonları ile yansıyan bu titreşimler en aza indirgenmektedir.

Bir yapıya uygulanması için yapının planlanması aşamasına dikkat edilmektedir. Duvar, döşeme, tavan, cam gibi aparatları belirlenen ses yalıtım özelliği yüksek olarak taşıyan malzemeler kullanılmalıdır. Ses yalıtımı amacına göre bir çok farklı alanlarda ve mekanlarda kullanımı sağlanmaktadır. Kullanım alanları bu şekilde sıralayabiliriz.

  • Gürültülerin zararlı etkenlerinden korunmak amacı ile konut, işyeri, hastane, yurt, otel, iş yeri gibi ortamlarda
  • Çevreye yayılan gürültülerin önlenmesi gereken alanlarda: jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeylerinde sahip eğlence merkezleri vb.
  • Kullanım koşulları sese bağlı alanlarda : sinema tiyatro, konser ve konferans salonu, tv ye ses kayıt stüdyosu gibi mekanlarda…

Gürültü büyük bir çevre kirleten faktör olarak bilinmektedir. Ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu açıdan bu olumsuz etkileri indirebilmek adına ses izolasyonunun büyük yararları dokunmaktadır.

Ses yalıtım malzemeleri ile gürültüler azaltılarak insanların daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sağlıklı oturma alanları ve huzurlu çevrede olmaları için gerekli bir etkendir. Aynı zamanda insanların iş verimini ve dikkatini artırmaları gürültü kirliliğinden dolayı işe kafa yoramama gibi etkenleri ortadan kaldırmaktadır.

En önemlisi olarak iş kazalarını önlemektedir. Sağlıklı bir ortamda yaşamak ve işitme organınızın zarar görmemesi için işletmelerde gerek çevresel faktörlerde ve iş alanlarında mutlaka kullanılması gereken bir unsurdur.